Jak hemoroidům předcházet?

 
Hemoroidální nemoc je chronické onemocnění, které se bohužel vrací i při správné léčbě. Předcházet novým potížím po vyléčení můžete sami, pokud budete ochotni alespoň z části změnit svůj životní styl a zafixujete si některé důležité návyky.
 
 
 
 

Pohybujte se

 
Pokud máte sedavé zaměstnání, pokuste se alespoň trochu pohybovat ve volných chvílích. Nepoužívejte výtah, choďte po schodech. Je-li to jen trochu možné, jděte pěšky a nechte auto doma.

Svaly konečníku se dají trénovat i při sezení: zatněte svaly konečníku tak pevně, jako když chcete oddálit stolici, napočítejte do pěti a potom svaly uvolněte. Opakujte 30x, nejlépe několikrát denně.
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Sportujte

 
Gymnastika, Nordic Walking, turistika, jízda na kole nebo plavání jsou sporty, které můžeme vřele doporučit. Naopak např. tenis nebo běhání jsou sporty, které díky zvýšené zátěži působící na svaly pánevního dna mohou vést ke zhoršení potíží.
 
 
 
 
 
 
 

Zdravě jezte

 
Hlídejte si svou váhu a jezte potraviny obsahující vlákninu. Müsli, pšeničné klíčky, celozrnný chléb a pečivo, celozrnné těstoviny, ovoce a zelenina (luštěniny, mrkev, fenykl, celer, zelí a kapusta, brokolice, jablka, hrušky, sušené ovoce, jako např. datle, fíky, švestky). Zredukujte ve svém jídelníčku bílé pečivo, koláče, sušenky. Správná strava je důležitá k udržení formované a pravidelné stolice.
 
 
 
 
 
 
Vynechte ze svého jídelníčku kořeněná jídla, omezte kávu a alkohol. Velice důležitý je dostatečný příjem tekutin. Vypijte alespoň 2,5 l denně. Vyvarujte se užívání projímadel. Mohou vést ke zpomalení střevní činnosti a zhoršovat tím hemoroidální nemoc.
 
 
 
 
 
 

Reagujte na své pocity

 
Pokud pociťujete potřebu jít na stolici, snažte se ji nepotlačovat a jděte se co nejdříve vyprázdnit. Zadržováním stolice dochází k zácpě. Toaletu používejte pouze k vyprazdňování, ne jako „místo ke čtení“. Dlouhé sezení na toaletě způsobuje překrvení v malé pánvi, které vede ke vzniku hemoroidů. Také silným a dlouhým tlačením dochází k progresi hemoroidální nemoci.
 
 
 
 
 
 
 

Správná hygiena

 
Používejte ne příliš těsné spodní prádlo ze vzdušných a savých materiálů. Nejvhodnější je bavlna. Konečník omývejte pouze vlažnou vodou bez použití mýdla minimálně jedenkrát denně, nejlépe však po každé stolici. Mýdlo způsobuje porušení přirozeného pH a může vést ke vzniku ekzému. Po koupeli se otírejte zlehka. Při nemožnosti sprchy či koupele používejte vlhčené kapesníčky bez parfemace určené k intimní hygieně (např. Lactacyd apod.).